"...mert minden hangulat egy élet, és minden élet csak egy hangulat." Wass Albert
2011. július 31., vasárnap
Mint bánat...
2011. július 30., szombat
2011. július 28., csütörtök
Kérdések...gondolatok... - Az Olvasás 7 hete 4.
Az Olvasás 7 hete-4. hét
"Ha a kedvenc írójával/íróival készíthetne interjú, ki lenne/kik lennének a kiválasztott(ak)? "
Aztán megkérném valami régi recept alapján kotyvasszon nekem varázsitalt és reptessen vissza az időben. Mert én bizony Máraival nagyon-nagyon szeretnék beszélni. Nem is...csak beszéltetni szeretném. Nem görcsölnék rá, hogy "okosakat" kérdezzek, csak hagynám beszélni. Miről, miről? Hát a korról. Hogy hol romlott el? Hol romlott meg? Tényleg úgy és azért veszett ki az a nagyon fontos és ma fájóan hiányzó társadalmi réteg, a polgárság, ahogyan azt már leírta? Vagy most máshogyan gondolná?
És végül azt hiszem mindkettőtől megkérdezném, mennyire voltak/vannak tudatában annak, hogy amit az ember megalkot, az valahogy megalkotja az embert is? Mert rájuk (is) nagyon igaz...
2011. július 22., péntek
Az olvasás 7 hetéből a harmadik - Avagy: Kit szeressek legközelebb?
Tényleg így van, mert 1. holnap lesz a párom szülinapja és fejben már ott tartok, hogy megvan-e minden az ünnepi menühöz, kapok-e még koktélkanalakat, ott, ahol mondták, stb. tehát fejben sem akar nagyon összeállni ez a post, és be kell lássam nem vagyok egy William Faulkner, aki azt mondta "Csak akkor írok, ha ihletett vagyok. Szerencsére minden reggel 9-kor vagyok ihletett.";
2. a felsorolt témákat végigzongorázva magamban, mindegyiket úgy elnyújtanám, hogy ha rétes lenne, örülne a család. Főleg azért, mert többet közölük túl szubjektívnek, túl személyesnek, vagy túl ambivalensnek találok. Itt van pl. a filmadapatáció...a kedvenc blogger....huhhh....
Szóval Mi alapján is választom ki a következő olvasmányomat? ;)
Hát, már csak ha a blogom címére pislogunk is nagyjából sejteni lehet, hogy úgy 80%-ban mi teszi a választás okát:D Hát igen, a hangulatom, ami egy hatalmas hányadot képvisel. Néha van, hogy egy író, egy bizonyos könyve nagyon megtalál. Vagy történéstől függően odatalál. Akkor belevetem magam a sokadik könyvébe sorban, aztán egyszer csak elunom. Aztán, de nem sorrendben, itt vannak mindjárt a következők:
*mivel a blogom nem kifejezett könyvesblog, viszont másokét (hazaiakat és nem hazaiakat, de főleg molytársaimét) nagyon szeretem olvasgatni, ez is belejátszik a következő áldozat kiszemeléséhez. Fel tudják piszkálni a kíváncsiságomat rendesen...-pirul-..:)
*jó, tudom uncsi, de ott vannak a könyves áruházak hirdetései könyvajánlónak álcázva. Nem egy nagy dicsőség, de bizony történt már meg velem, hogy emiatt elcsábultam
*aztán a kedvenc írók téma. Amint meghallom, hogy jelenik meg új kötete, máris izgatottan pihegek. Jöhet!:)
*molyos értékelés is lehet ilyen nálam, vagy az ismerőseimé, vagy egyszerűen csak a moly.hu-n barangolva rábukkanok egy érdekes tűnő könyvre, akkor persze elolvasom az értékeléseit és ha nagyon megfog, akkor jöhet a könyv
*ha már molynál tartunk: molyos események :D A hozzám hasonló esemény-függő 'eventaholic'ok pontosan tudják, mekkora késztető erő tud lenni, hogy jelentkezel egy eseményre és még mindig nem olvastál a témába vágó könyvet...Ficereg, ficereg a kisördög...:)
*És végül be kell lássam nagyon sokszor van olyan is, főleg könyvtárlátogatás alkalmával, amikor a könyv talál meg engem. Valahogy ő választ. És mielőtt nagyon Zafón-os lennék, be is fejezem!:)
De aki tapsztalta, annak ugye úgysem kell mondanom mi ez, annak meg aki nem..hát annak hiába is magyaráznám;)
2011. július 18., hétfő
Ebook, könyvtár, könyvvásárlás...A Naaaaaaagy Olvasás 2. hete..a 7ből
Ami azt illeti késve, de azért reagálok a felvetett kérdésekre. Ugyanis ez jelen esetben nálam igen egyszerű.:)
Mindent szeretek, ami régi, mert annak hangulata van, sőt, ami még ennél is fontosabb: személyes története van. Ebből kifolyólag előnyben részesítem a könyvtárat a könyvesbolttal szemben, a könyvet az ebookkal szemben. Félreértés ne essék, ez nem jelenti azt, hogy veszett ellenzője vagyok technikai újdonságoknak, csak ezek a dolgok valahogy kívül esnek a látómezőmön, mivel egyáltalán nem érdekelnek. Közömbösek, elsétálok mellettük, nem veszem észre őket, vagy hidegen hagynak.
Könyvtárba például még törpe koromban kezdtem el járni a nagypapámmal, már akkor teljesen elvarázsolt a milliő. Akkor lehettem kb. 3-4. Csak tekergettem a fejemet, színekre, -talán képeskönyvek színeire- emlékszem, no meg a jellegzetes könyvtár-illatra...:) Aztán, mikor 5 lettem, már nagy örömmel mentem, mert tudtam olvasni:) Micsoda boldogság volt!
Sorozatokat pedig nem gyűjtök, valahogy tartok tőle, hogy ha egyszer rákattannék, maga alá gyűrne a folyam. Mondjuk kivételt képeznek ez alól a kedvenc íróim, pl. Joanne Harris, Márai munkáit rendszeresen és tényleg teljesen önkéntelenül rakosgatom a könyvespolcomra. Egyiket a másik után:) Van ám örökölt sorozatom is! Nagymamámtól a Nyírő összes. Ez olyan régi, hogy porolni is félve merem, pedig üveges vitrinben van:)
Könyvespolc! Van rendszerezés:) Extra, kivételezettbe, az üvegesbe a legkedvesebbek kerülnek. Külön laknak a külföldi írók regényei, külön a magyarok. Külön a régi kiadásúak, külön az új megjelenésűek. És még sorolhatnám...Mert akárhogyan is, de ahogy most végignézek rajtuk, nekem bizony a könyveim a legbecsesebb értékeim.
2011. július 13., szerda
Az olvasás szexi! Meztelenül is? :))
Az olvasás szexi! Meztelenül is?
Igen szerintem ruhában is, csupaszon is, és minden egyéb módon az! Bár pucéran inkább már izgató kategória.
Hát, hogy a következő képeket elnézve ki az olvasáshoz, ki máshoz kap-e kedvet, azt inkább nem firtatnám. :D /Mindenesetre csak akkor katt a linkre, ha elmúltál 18, annál is inkább, mert vannak 'hard version'-ös képek is.:) /
http://nudereadingissexy.tumblr.com/
2011. július 12., kedd
70 éve ugyanígy...
„Nem születtem társas lénynek. Gyűlölöm a kötöttségeket, a másik iránti regard-t, a szabályos életmódot. Fejgörcsöt kapok attól, hogy valaki beleszól abba, amit csinálni akarok”
70 éve, 1941-ben mondta ezt karrierje csúcspontján Karády és megdöbbentő, vagy nem, bizony sokszor ugyanígy érzem...Miért van ez a mélyről jövő vágyódásom vajon a '30-as-'40-es évekbe? Zene/film/társadalmi morál/divat és minden egyéb tekintetében is? Hmmm...Óóóóóóóóóóóhh, és az a kézcsók a végén!!
2011. július 8., péntek
Az olvasás első hete;)
(Azt már csak zárójelesen merem megjegyezni, hogy a magamfajta, divatos szóhasználattal élve "vintage" szájízzel született emberlánya, csak ízesen csettinthet a nyelvével, ha olyan régi szépséget olvas, mintha maga Tolnay Klári szólna hozzá hangszín- és szókincs-ügyileg:D )
Azt hiszem a nővel kell kezdenem, aki e szépséget létrehozta. Lesznai Anna 1885-ben született Alsókörtvélyesen, nagybirtokos apától, -s még mielőtt mindenki homloka nekikoccanna a kávéscsészéjének, nyugalom, nem életrajzi adatokat fogok sorolni, csak a könyv szempontjából fontos az adat-. Gyermekkora élményvilága egész életében elkísérte, apja birtokán a parasztasszonyoktól tanulta meg a népi hímzést, majd iparművészeti tanulmányokat folytatott Budapesten, később Párizsban, magyarán iparművésszé lett. Unokatestvére, Hatvany Lajos helyezte el első verseit a Nyugatnál. Első kötetére (Hazajáró versek) felfigyelt, és kritikájában méltatta Ady Endre is.
Jászi Oszkár felesége író volt, költő, festő, iparművész, teoretikus és hímező asszony, művészneve Lesznai Anna, az eredeti meg Moscovitz Amália, kit a barátok, Adytól Kaffka Margitig és Balázs Bélától Lukács Györgyig csak úgy hívtak, hogy Máli. És "Máli tűzijátékát rendezte a szeretetnek. Ez a nő, -mondta egyszer Balázs Béla- olyan brutálisan gazdag érzelmeiben, hogy muszáj szeretni.”
Még több Lesznai itt: http://hu.wikipedia.org/wiki/Lesznai_Anna
vagy itt: http://www.spanyolnatha.hu/archivum/2010-nyar/32/lesznai-anna-125/torok-petra/2494/
És akkor egy kicsit a könyvről:
Kezdetben volt a kert
Lesznai családja roppant érdekes, a nagypapa Moscovitz Mór, doktor volt, Sátoraljaújhelyen Kossuth-tal együtt béreltek irodát, délelőttönként ő fogadta a betegeket, délutánonként meg az ügyvédeskedő Kossuth a klienseit. Nemesember meg úgy lett a nagyapából, hogy 1831-ben Zemplén vármegyében kolerajárvány dúlt, melynek megfékezésében múlhatatlan érdemekre tett szert, és amikor idősebb Andrássy Gyulát miniszterelnökké választották, hálájuk jeléül a Moscovitzok nemességet kaptak. Abból lett a háromezer holdas körtvélyesi birtok, mely Máli, vagyis Lesznai Anna számára olyanná lett, akár egy paradicsomkert. És akkor nem kellenek különösebben fanfárok, hogy igen, erről szól a kétkötetes "családregény" is. Nem fogok spoilerezni, legkisebb mértékben sem, mindenki olvassa csak el! Igen kétkötetes, igen elég aprók is a betűk, de annyira, de annyira megéri!
A legizgalmasabb és hitelesebb korrajz a kiegyezés és az első vh polgárainak, dzsentrijeinek, asszimilálódott zsidóinak mindennapjairól gyönyörűségesen megírva, saját élményekre támaszkodóan.
[De azért (úgysem bírom ki) menjünk már be egy kicsinyt ennek a csodakertes asszonynak a birtokán lévő kastélya egyik szobájába, ahol a falakra mondjuk épp Lesznai Anna csodálatosabbnál csodálatosabb rajzait és vázlatait tették, a padlószőnyegre meg Lesznai híres óriás körtefa-világfáját festették - egy-egy Lesznai rajz és hímzés kikiáltási ára ma 3-16 millió forint -, amitől a látogatónak az az érzése támad, mintha azon a körtvélyesi birtokon volna, melynek lábánál az Ondova folyó kanyargott, s ahol Máli tizenhét évesen asszonnyá lett. Aztán mire a fiát megszüli, már el is vált, mert nem bírja a konvenciókat, mert egyre a boldogságot keresi, a szerelmet Celsius fokokban méri :) Ha most átrohanunk a másik szobába, akkor a falon afféle régi hímzett falvédőn, asztali áldás helyett elolvashatjuk, miket gondolt Máli az ő házasságairól: ”Asszonnyá értem, okmánynyelven kétszer elváltam és háromszor mentem férjhez, de nagyjából mindig jól jártam”.]
Hát Ő ennek a varázsos tündérmesének a főhősnője, Lizó, aki életet lát a növényekben, a fákban, az apja varázsló, ő egy meg nem értett királykisasszony és egyre csak keresi, csak keresi önmagát...Liszkai birtokán él zsidó származású jóságos, könnyelmű óriás édesapjával, halk szavú, tisztességes úrinő édesanyjával, imádott bátyjával, szolgálókkal, cselédekkel, és hagy ne soroljam, mert Lizinél valóban az utolsó eperfának is története (de milyen története!) van. Jönnek a szerelmek, a történések, a hangulatok, a benyomások, ízek, színek, illatok, szerelmek, házasság, gyerek, válás, csalódás, háború, halál, veszteség, barátok tömkelege -köztök pl. a Nyolcak, a Nyugat tagjai álruhásan-. Festő barátjának ül majd aktmodellt /* http://mult-kor.hu/cikk.php?id=33091 / írogat másik barátja ösztönzésére verseket... Annyira leírhatatlan és megfoghatatlan hangulata van az egész regénynek, ami egészen egyedülálló. Az ember az olvasása közben akaratlanul is felsóhajt, mindenkinek kellene egy Liszka, egy tündérkert, egy gyönyörűséges menedék.
Lesznainál a szavak, a mondatok is szépek, gyönyörűség olvasni a sorait. Finoman, szinte érezhető szeretettel ír (főként a leíró részekben), hogy kénytelen vagyok kiemelni a sok szépségből egy keveset:
"Lassan telt a nyár. Lizó szobája csendjében papírra vetett néhány verssort, de szavai elringatták egyhangú ritmusukkal. Álmosság fogta el, és alig bírt íróasztalától a díványig elbotorkálni.Mire felocsúdott, a madarak már estét csicseregtek a kertben. Álomtól kipirultan jelent meg az udvari teraszon, ahol vacsorára terítettek. A szék vastámlája kellemesen hűtötte lusta, meleg hátát. Elbámészkodott a napnyugtán. Az ég zöldessárga volt, fényes és sima, mint hímzőrámára feszített selyem. A nap, súlyos aranygombolyag, egyre lejjebb gurult. Hazatérőben a gólya. Nyílegyenesen repül, de hirtelen megakadt az égen, mozdulatlanul lebeg -tusrajz az alkonyat selymén- egy örökké tartó pillanatig. Aztán hosszú lába szára ékbe csuklik, és méltóságteljesen ereszkedik le a konyhaház kéményén nyugvó fészke szélére. Mire leért, Lizó mélyet sóhajtott. Még csak néhány hét és elvándorol a gólya is; minden szépség messze húz.
"Nem szól a szó, oly sovány, színtelen." -zümmögött benne egy suta, magános verssor. Múlik az élet és adós marad a sok kapott gyönyörűségért. Szőnyeget kéne szőni napjaiból, hogy az Úristen lába elé terítse. Azon sétálna feléje a boldogságot hozó angyal."
A szőnyeget később Lesznai természetesen el is készítette:)
Lesznai élte akár egy burjánzó kert, a Kezdetben volt a kert című regényét, amit közel harminc évig írt, nyolcvanegy éves korában adják ki. 1966-ban, amikor meg is hal New Yorkban.
Szarkaláb
Elhímeztem és elhámoztam,
magammal ritkán találkoztam,
de másokkal még nagy ritkábban,
sok buborék-szó termett számban.
Emlékszem: egyszer kicsiny voltam,
sárból pogácsát dagasztottam
beletűztem egy szarkalábot,
sárpogácsa kastéllyá válott.
Játékbábum kuckóba löktem,
szemrehányón mondta mögöttem:
"Kár bántani a szegény embert."
Akkor sírtam egy igaz tengert.
Szép tarka csízmadarat kaptam,
csókoltam amíg megfojtottam.
Utána két napig nem ettem.
Soha többé így nem szerettem.
Emlékszem rá, fiatal voltam,
laktam virágkehelyben s holdban,
de nem fértem el egyikben sem,
eltévedtem és hazatértem.
Apám, anyám rútul megcsaltak,
két szemem láttára meghaltak.
Szeretőim gonoszat tettek:
elmúltak, amint nem szerettek.
Versenyfutó, ki befut késve,
fűrész, ki szívét rakja présbe,
késvető vagyok, kinek kése
magát önnön húsába véste.
Így pergett le sorra sok évem,
amit tanultam, megismétlem,
megismétlem, de egyre rosszabb
időm rövidebb, napom hosszabb.
Kígyóként bőröm levedlettem,
valami rontás járt felettem.
Emlékszem rá: megöregedtem,
elfeledem, hogy miért tettem.
S most itt ülök ismét a földön,
időm sárpogácsákra költöm,
beletűzök egy szarkalábat:
váljék kastéllyá, arra várok.
De a világon varázslat van,
egy szarkaláb nem esik latba,
minden megmarad mozdulatlan,
dermedt dolgok fakuló napban.
Csak az a test, amelyben laktam
mutatkozik meg más alakban.
Holnap magam is földdé válok,
s belém tűznek egy szarkalábot.
2011. július 1., péntek
Az olvasás 7 hete
Az Olvasás 7 hete nevezetű molyos kezdeményezés július 4.től kezdődik (jövő hét hétfő) és augusztus végéig tart majd. Szüleje Andiamo :) Naná, h én is részt veszek rajt' :))
További infók:
- molyon
- facebookon
- iwiwen
- és persze Andiamo blogján.
Az első könyvélmény(ek)
Ki adott először könyvet a kezébe? Kinek a hatására kezdett el olvasni?
Könyvek, amiket utált, de mindenki más szerette
Könyvadoptáció: vegyünk védelmünkbe egy kevésbé olvasott könyvet!
II. hét (júl. 11-17.)
Könyvtár vagy könyvvásárlás?
E-book vagy könyv?
Sorozatok: olvas-e, gyűjt-e sorozatokat?
Milyen rendszer alapján rendezi a könyveit? (ábécérend, műfaj, sorozat, szín, szerző szerint, stb.)
III. hét (júl. 18 - júl. 24.)
Mi alapján értékel egy könyvet?
Mi alapján választja ki a következő olvasmányát?
Filmadaptációk: kedvencek, a legpocsékabb adaptáció
Miért vezet/olvas Ön könyves blogot? Van-e hatása egy-egy könyves blognak az olvasásra? (pl.: a következő olvasmányát egy blogbejegyzés hatására választotta ki) Van-e/Vannak-e kedvenc blogjai/bloggerei?
IV. hét (júl. 25 - 31.)
Védőbeszéd a szépirodalom mellett
Védőbeszéd a szórakoztató irodalom mellett
Ha a kedvenc írójával/íróival készíthetne interjú, ki lenne/kik lennének a kiválasztott(ak)?
A Moly.hu könyves közösségi oldal népszerűsítése
V. hét (aug. 1 - 7.)
Kedvenc műfajok
"Az vagy, amit olvasol", azaz lehet-e valakinek a személyiségére következtetni az olvasmányai alapján?
Könyvek, amik megváltoztattak, amik hatottak rám
Milyen könyvet írna legszívesebben?
VI. hét (aug. 8 - 14.)
Klasszikusok kontra kortárs irodalom
Magyar kontra külföldi irodalom, avagy miért félünk egy-egy magyar/külföldi író művétől?
Regények kontra novellák: Ön melyiket preferálja? Miért? Olvas-e novellákat?
Az iskolai irodalomórák bátorítanak vagy tántorítanak? Miért olvasnak egyre kevesebbet a fiatalok? Ön mit olvastatna az ifjúsággal?
VII. hét (aug. 15 - 21.)
Olvasási szokások változása
Évszakok és könyvek, avagy milyen könyvet olvas tavasszal, nyáron, ősszel, télen?
Olvasási szokások: hol, mikor olvas szívesen? (otthon, tömegközlekedésen, parkban, erkélyen, reggel, délben, este, stb.)
Aki ügyesen karcol, blogol, értékel és még Fortuna istenasszony is kegyes hozzá, az könyvet nyerhet! :)